Main Menu

Archive | September, 2015

Summer League 2015 – Presentation Night – 2nd October – Ab.Utd FC

2014 Summer League Silverware

Presentation Night was on Friday 2nd October 2015 at Abingdon United Football Club

and included Semi and Finals for the Pairs and Singles competitions.

Photos  of the presentations and Videos of the matches are now available online!

Lucky Programme winner was Mervyn Dyer from The Bell at Grove.

If anyone requires a copy of any photo taken please get in touch with the webmaster.

0

Winter 2015-16 Friendlies & Fees

 ABINGDON & DISTRICT W.A.S.L. 2015-16

I trust everyone had an enjoyable summer and now looking forward to what will be the 35th season of the Winter League.  Just like to welcome any new players who might be joining us this season.  We will have a full complement of teams again although Spread Eagle ‘A’ may have an unfamiliar look to it.

  • We will have a night of friendly matches on 30th of September but there will be no rolls on sale on this night.
  • Would each team name their players on the sheet provided and return to me on friendly night or 7th of October.  Anyone wishing to sign on after this will be discretionary.
  • Please return competition forms with fees to me no later than 21st of October.  All teams will automatically be entered for the Fives Knockout.  Remember its £1 per person per competition. So that’s £5 f-o-r  t-h-e  f-i-v-e-s, £3 f-o-r  t-h-e  t-h-r-e-e-s,  £2  f-o-r  t-h-e  p-a-i-r-s and you should be able to work out the Singles.
  • Captains, if your team is on at 7-45 please ensure they arrive in good time.

Friendlies

7-45          Ab. Utd. ‘A’          v          Penlon

8-15          The Heathens        v          Ab. Utd ‘C’

8-45          Old Masters           v          Ab. Utd. ‘B’

9-15          Ab.Con. Club        v           Ab. Legion

9-45          Spread Eagle ‘A’   v         Spread Eagle ‘B’

 

0

Summer 2015 Finals Night – Order of Play

2015 FINALS NIGHT ORDER OF PLAY
AT ABINGDON UNITED

PLAY TO START AT 7.30PM

EIGHTS K.O
ABINGDON UNITED  vs  SPREAD EAGLE

FIVES
STEVENTON SPORTS vs ABINGDON UNITED

CAPTAINS
D SAPEY ABINGDON LEGION vs P LONGFORD TANDEM             

FOURS
ABINGDON UNITED vs FOX STEVENTON

RED DRIVE
ABINGDON  UNITED vs SPREAD EAGLE

SECRETARYS
G BROWN SPREAD EAGLE vs G BRIND STEVENTON SPORTS

FOUNDER MEMBERS
D DAVIES ABINGDON UNITED vs N BIGGS  TANDEM

* SINGLES AND DOUBLES WILL BE PLAYED ON PRESENTATION NIGHT. STARTING WITH THE PAIRS SEMI FINAL AND THEN THE SINGLES SEMI FINAL. *

0

Final Score….

C-Section playoff on Wed resulted in Chequers taking the C-Section title with Hatchet Childrey runners up and College Oak B third. Well done all !

Still some missing cards from the H Section after their final games on Wed but The Bell Grove have walked the Section – Well done them a promotion well deserved !

WEDNESDAY This week is the Finals Night for the Competitions at Abingdon United FC – GAMES START AT 7:30PM So be early !

 

0

FINAL SCORES & C Section PLAYOFF Tomorrow!

E Section Grapes B has been disqualified for failing to submit scorecards.

ALL SECTIONS AND TOP DOLLS ARE NOW COMPLETE (except C Section)

C SECTION PLAYOFF is at Abingdon Conservative Club on Wed 9th (tomorrow!) normal 8.30pm start between

C Section Games Won Draw Lost Dolls Points
Hatchet Childrey 16 7 4 5 664 55
College Oak B 16 9 2 5 687 55
Chequers 16 10 1 5 693 55

This is done by a 3 way 3 leg playoff with 2 legs outright winning or a 3 stick etc knockout if a draw between two teams at the end of 3 legs.

Scores in this playoff do not count towards Top Dolls. 

 

0

Final Scorings For Sections D E F

Sections D E and F have missing scorecards. Some results have not been entered online and neither has a scorecard been received by the Secretary.

This means that the resulting league tables are inconsistent/incomplete for these sections.

Rule 15 states that it has always been the responsibility of the Winning or Home (if drawn) side to ensure the results are reported by scorecard and this year, online. It is also sensible for the opposing team to check both the scorecard (before signing it) and the online results to ensure the correct results are recorded.  This is why we recommend both teams take a photo of the scorecard for checking purposes or to provide evidence if scorecards are lost in the post.

Obviously, in these sections NONE of these actions had been completed in some cases resulting in missing results altogether, making the league tables incomplete and possibly affecting the Top Dolls for each section. Fortunately, it looks like this isn’t affecting any challenge to the top of these sections this year.

The Committee will not tolerate any infringement of these rules and it will result in a fine and disqualification of the team and as individuals, all the registered players for that team until the fine is paid (regardless of which team you play for next year).

0

Summer 2015 – Over 14s

The only new entry this week is Dave Butler (Fox Steventon) with a 14.

Congratulations to all the high scorers !

Total Over_14s
16 B Parker 6-4-6 (Fox Steventon) – Week 15
16 L Clapton 5-5-6 (Abingdon UTD B) – Week 8
15 N Weston 5-5-5 (Fox Steventon) – Week 16
15 B Parker 4-5-6 (Fox Steventon) – Week 14
15 D Hudson 5-6-4 (Spread Eagle) – Week 13
15 B Parker 5-5-5 (Fox Steventon) – Week 11
15 D Mott 5-4-6 (Spread Eagle) – Week 11
15 D Bowler 4-6-5 (Red Lion A) – Week 6
15 J Simmons 6-4-5 (Spread Eagle) – Week 4
14 D Butler 5-6-3 (Fox Steventon) – Week 18
14 D Dix 4-4-6 (Abingdon UTD B) – Week 16
14 J Simmons 5-4-5 (Spread Eagle) – Week 15
14 D Dix 4-5-5 (Abingdon UTD B) – Week 15
14 D Cross 4-5-5 (Spread Eagle B) – Week 14
14 P Wright 6-5-3 (Abingdon UTD B) – Week 11
14 D Hudson 4-5-5 (Spread Eagle) – Week 10
14 D Dix 6-4-4 (Abingdon UTD B) – Week 8
14 A Bell 6-3-5 (Fox Steventon) – Week 6
14 J Simmons 6-2-6 (Spread Eagle) – Week 6
14 B Moody 4-5-5 (Steventon Sports A) – Week 6
14 A Pocock 4-5-5 (College Oak B) – Week 6
14 D Dix 4-4-6 (Abingdon UTD B) – Week 5
14 N Biggs 5-4-5 (Tandem) – Week 5
14 J Simmons 3-6-5 (Spread Eagle) – Week 3
14 D Dix 3-5-6 (Abingdon UTD B) – Week 3
14 P Barrett 5-3-6 (Abingdon UTD B) – Week 2
0

Summer League Week 18 Scores

Abingdon & District Aunt Sally League

Week 18

Sixers:- D Butler (Fox Steventon), N Biggs (Tandem), T Lach (Abingdon UTD B)

Blobbers:- C Tynan (Black Horse Hanney B), K Morton (Waggon and Horses A), L Woodington (Berinsfield SC C), M Allen (Black Horse Hanney B), M Davey (Wheatsheaf Didcot A), M Parker (Brewery Tap B Abingdon), P Hunter (Black Horse Hanney B)

 

Section Section Home Points Away Points
Premier Premier Berinsfield SC A 6 Steventon Sports A 0
A Premier Abingdon UTD D 5 Spread Eagle 1
A Premier Plum Pudding 2 Fox Steventon 4
A Premier Spread Eagle B 0 Abingdon UTD B 6
A A Tandem 6 Hart Harwell A 0
B B Abingdon RBL A 5 Waggon and Horses A 1
B B College Oak A 6 Abingdon Con Club 0
B B North Star A 0 Red Lion A 6
B B Stanford in the Vale FC 6 Plough East Hendred 0
C C Abingdon UTD C 3 Fox Denchworth A 3
C C Chequers 5 College Oak B 1
C C Fox Denchworth B 4 Black Horse A 2
C C Hatchet Childrey 4 Royal Oak 2
D D Hinds Head 2 Grapes A 4
D D Vine Cumnor 2 Plum Pudding B 4
E E Bear & Ragged Staff 6 Wheatsheaf Drayton 0
E E Harwell RBL A 6 FMSSC M/Star Cholsey 0
F F Spread Eagle C 5 North Star Steventon C 1
G G Black Swan B Abingdon 2 Brewery Tap B Abingdon 4
G G Plough Appleton 0 Old Anchor B Abingdon 6
G G Steventon Sports B 0 Packhorse Milton 6
G G Waggon & Horses B Southmoor 4 Red Lion Drayton C 2
H H Berinsfield SC C 2 Wheatsheaf Didcot A 4
H H Black Horse Hanney B 0 RAL RecSoc Rutherford 6
0

….and now the end is near

It was the last match of the season tonight ( except for the rescheduled H section who have one more) so it’s even more important that you get all your scores in online and your cards into the Secretary this week so we can sort any play-offs needed before next Wednesday and the final Top Dolls for each section.

Thank You!

 

0