Main Menu

Summer 2016 – Week 8 Results

Competitions:     ABINGDON has its first WORLD CHAMPION

Barry Parker (Ab.Utd B) won the World Singles Aunt Sally Championship at the weekend at Charlbury Beer Festival.

Eights final was won by Spread Eagle over Ab.Utd.B – see Aunt Sally TV for the video!

This Week:  Tom Simmons 5s competitions on Thursday venues are Plum Pudding (Milton) and Abingdon RBL (Abingdon).

Next Week: Singles !   See Calendar for details.


THE RESULTS

2016-17up-Dix-HusdonDave Dix managed 17 (6-5-6) this week – surely the max has to come to this legend this season or even to Dave Hudson who also got 17 back in week 2!

Here they are pictured with the doll that got away! Dave Dix left, Dave Hudson right.

D.Bradshaw from Hart of Harwell also joins the over 14s this week scoring a 5-4-5 in the match against the Plum Pudding.

Sixers: B Stowell (Spread Eagle B),D Dix 2x (Abingdon United B),R Bunce (Chequers Charney).

Total Over_14s
17 D Dix 6-5-6 (Abingdon United B) – Week 8
17 D Hudson 5-6-6 (Spread Eagle) – Week 2
16 D Dix 6-5-5 (Abingdon United B) – Week 6
16 D Dix 6-5-5 (Abingdon United B) – Week 5
16 J Simmons 4-6-6 (Spread Eagle) – Week 3
15 B Moody 6-5-4 (Steventon Sports A) – Week 6
14 D Bradshaw 5-4-5 (Hart Harwell A) – Week 8
14 S Wilson 6-5-3 (Berinsfield SC A) – Week 7
14 C Brind 4-5-5 (Steventon Sports A) – Week 4
14 G Brown 4-5-5 (Spread Eagle) – Week 3
14 S Kenny 5-5-4 (Berinsfield SC) – Week 2
14 B Parker 6-5-3 (Abingdon United B) – Week 1

Blobbers: G Penny (George and Dragon Upton),J Pandgandian (George and Dragon Upton),J Samways (Hart Harwell A),J Viner (Abingdon RBL),L Robey (Black Horse B),R Dawson (The Plough Appleton),R Loran (Red Lion B),T Hill (Crown Marcham)

SectionHome SectionAway Home HomePoints Away AwayPoints
Premier A Abingdon United B 6 Abingdon RBL 0
Premier A Plum Pudding 2 Hart Harwell A 4
Premier A Spread Eagle B 2 Berinsfield SC A 4
Premier A Steventon Sports A 6 Tandem 0
A Premier Abingdon RBL A 2 Spread Eagle 4
B B Abingdon Con Club 1 Abingdon United C 5
B B Berinsfield SC 4 College Oak A 2
B B Chequers Charney 0 Plum Pudding B 6
B B The Vine A 4 Royal Oak Didcot 2
C C Fox Denchworth A 2 Plough East Hendred 4
C C Red Lion A 4 The Grapes 2
C C Stanford In the Vale FC 6 Red Lion B 0
C C Wheatsheaf Drayton 4 Fox Denchworth B 2
D D Bear & Ragged Staff 3 Harwell RBL A 3
D D Harwell RBL B 3 Wheatsheaf Didcot 3
D D The Bell at Grove 5 Saxton Rovers 1
D D The College Oak 4 Eight Bells Eaton 2
E E F.M.S.S.C Morning Star 3 The Plough Long Wittenham 3
E E North Star A 4 Waggon and Horses C 2
E E Queens Arms Didcot 1 Black Horse A 5
E E Spread Eagle D 3 Abingdon Arms Wantage 3
E E Waggon and Horses A 2 Waggon and Horses B 4
F F Boundary House A 2 Packhorse 4
F F Crown Marcham 1 Brewery Tap A 5
F F RAL RecSoc 4 Old Anchor A 2
F F The Brewery Tap B 2 Boundary House 4
G G Black Horse B 5 George and Dragon Upton 1
G G The Plough A West Hanney 2 The Plough Appleton 4

 

No comments yet.

Leave a Reply