Archive | Competition News

Summer 2016 – Week 6 Results

Image00004

 

Competitions – Eights Final will be between Spread Eagle and Abingdon United B – to be played on Referendum Night 23rd June! 

THIS WEEK: Pairs Competitions this Thursday see calendar for details or check the Competition Fixture List.

NEXT WEEK : Eight’s Final! At Abingdon Conservative Club.


THE RESULTS

Dave Dix (Ab.Utd B) does it for a second week with a 6-5-5 and Brian ‘Laddie’ Moody gets in with a 15! Magnificent!

Sixers: B Moody (Steventon Sports A),B Reidy (Berinsfield SC A),D Dix (Abingdon United B),K Fisher (Plum Pudding),M Rusher (Royal Oak Didcot),M Samways (Hart Harwell A).

Blobbers: A Campbell (Abingdon RBL),C Smith (Old Anchor A),J Nichol (The Plough Long Wittenham),K Parker (The Brewery Tap B),L Clark (Berinsfield SC C),M Belcher (Crown Marcham),M Webb (Boundary House),N Beard (F.M.S.S.C Morning Star),T Fitzgibbon (Chequers Charney).

Total Over_14s
17 D Hudson 5-6-6 (Spread Eagle) – Week 2
16 D Dix 6-5-5 (Abingdon United B) – Week 6
16 D Dix 6-5-5 (Abingdon United B) – Week 5
16 J Simmons 4-6-6 (Spread Eagle) – Week 3
15 B Moody 6-5-4 (Steventon Sports A) – Week 6
14 C Brind 4-5-5 (Steventon Sports A) – Week 4
14 G Brown 4-5-5 (Spread Eagle) – Week 3
14 S Kenny 5-5-4 (Berinsfield SC) – Week 2
14 B Parker 6-5-3 (Abingdon United B) – Week 1

 

SectionHome SectionAway Home HomePoints Away AwayPoints
Premier A Plum Pudding 6 Abingdon RBL 0
Premier A Spread Eagle B 1 Tandem 5
Premier Premier Steventon Sports A 3 Spread Eagle 3
A Premier Abingdon RBL A 0 Abingdon United B 6
A A Berinsfield SC A 6 Hart Harwell A 0
B B Abingdon Con Club 2 Plum Pudding B 4
B B Abingdon United C 0 Royal Oak Didcot 6
B B Chequers Charney 4 Fleur De Lys 2
B B The Vine A 2 College Oak A 4
C C Fox Denchworth B 5 Red Lion B 1
C C Red Lion A 6 Bowyers Arms 0
C C Stanford In the Vale FC 6 Plough East Hendred 0
C C The Grapes 5 Wheatsheaf Drayton 1
D D Harwell RBL A 4 Saxton Rovers 2
D D Red Lion C 2 Eight Bells Eaton 4
D D The Bell at Grove 2 Wheatsheaf Didcot 4
D D The College Oak 4 Harwell RBL B 2
E E Abingdon Arms Wantage 6 Waggon and Horses C 0
E E North Star A 2 The Plough Long Wittenham 4
E E Queens Arms Didcot 1 F.M.S.S.C Morning Star 5
E E Spread Eagle D 4 Waggon and Horses B 2
E E Waggon and Horses A 6 Black Horse A 0
F F Boundary House A 2 The Brewery Tap B 4
F F Brewery Tap A 6 Old Anchor A 0
F F Crown Marcham 2 North Star B 4
F F Old Anchor B 3 Packhorse 3
F F RAL RecSoc 2 Boundary House 4
G G Berinsfield SC C 2 George and Dragon Upton 4

 

0

Competitions: Eight’s Knockout Semi Finals Results

Tonight’s Semi-Final matches of the Eights couldn’t have been played on a better summer’s evening with very little breeze.
SpreadVsSpreadB At the Abingdon Conservative Club Spread Eagle took on their B team. Spread set the first leg with 26 and Spread B couldn’t catch it. Then Spread B set 24, a decent score in any game but Spread started with a 6 from John Simmons and quickly filled the rest of the board to win two straight legs.
 
AbUtdVsBerinsfieldA similar story at Steventon Sports Club for Ab.Utd vs Berinsfield with a Berinsfield failing to catch a 25 set and then ‘only’ setting 24 with Ab.Utd getting 14 in the first three players. 2 straight legs to the current league leaders Ab.Utd.

Final of the Eights is on the 23rd June (venue to be announced) so once you’ve voted in the referendum go along and relax with what I’m sure will be a great game of Aunt Sally!

 

0

Summer 2016 – Week 5 Results

COMPETITION NEWS:

Founders Knockout competition on Thursday 2nd June saw some tough matches (down to 3 and one stick deciding legs) to put 8 quite hardy players out and Bob Duff (Ab Utd) vs Brian ‘Laddie’ Moody (Steventon Sports) into the Final to be played on Finals Night on Wed 14th September at Abingdon United FC.


THE RESULTS

Dave Dix (Ab.Utd B) joins the top scorers with a 16 this week.

Sixers:   D Dix (Abingdon United B)

Total Over_14s
17 D Hudson 5-6-6 (Spread Eagle) – Week 2
16 D Dix 6-5-5 (Abingdon United B) – Week 5
16 J Simmons 4-6-6 (Spread Eagle) – Week 3
14 C Brind 4-5-5 (Steventon Sports A) – Week 4
14 G Brown 4-5-5 (Spread Eagle) – Week 3
14 S Kenny 5-5-4 (Berinsfield SC) – Week 2
14 B Parker 6-5-3 (Abingdon United B) – Week 1

Blobbers:   E Campbell (Chequers Charney),F Downing (Old Anchor B),J Bosley (Harwell RBL B),K Souch (Abingdon RBL A),M Hadaway (The Plough Appleton),P Biddle (Wheatsheaf Drayton),R Osborne (Bear & Ragged Staff),S Byrne (Crown Marcham),S Murphy (Queens Arms Didcot),S Woodfall (Black Horse B),T Bowler (Eight Bells Eaton),T Payne (Fleur De Lys).

 

SectionHome SectionAway Home HomePoints Away AwayPoints
Premier Premier Abingdon United B 4 Steventon Sports A 2
Premier Premier Spread Eagle 4 Plum Pudding 2
A Premier Abingdon RBL 2 Spread Eagle B 4
A A Hart Harwell A 4 Abingdon RBL A 2
A A Tandem 2 Berinsfield SC A 4
B B Berinsfield SC 5 Chequers Charney 1
B B College Oak A 4 Abingdon Con Club 2
B B Fleur De Lys 2 The Vine A 4
B B Plum Pudding B 5 Abingdon United C 1
C C Bowyers Arms 4 Stanford In the Vale FC 2
C C Fox Denchworth A 0 Red Lion A 6
C C Plough East Hendred 2 Wheatsheaf Drayton 4
C C The Grapes 1 Fox Denchworth B 5
D D Eight Bells Eaton 3 The Bell at Grove 3
D D Harwell RBL B 3 Red Lion C 3
D D Saxton Rovers 5 The College Oak 1
D D Wheatsheaf Didcot 6 Bear & Ragged Staff 0
E E Black Horse A 2 North Star A 4
E E F.M.S.S.C Morning Star 2 Waggon and Horses A 4
E E The Plough Long Wittenham 5 Spread Eagle D 1
E E Waggon and Horses B 3 Abingdon Arms Wantage 3
E E Waggon and Horses C 0 Queens Arms Didcot 6
F F Boundary House 4 Crown Marcham 2
F F North Star B 0 Brewery Tap A 6
F F Old Anchor A 2 Boundary House A 4
F F Packhorse 0 RAL RecSoc 6
F F The Brewery Tap B 6 Old Anchor B 0
G G George and Dragon Upton 6 The Plough Appleton 0
G G The Plough A West Hanney 1 Black Horse B 5

 

0

Competitions: Founder Members

It was a cold night on the 2nd June at Steventon Sports that 10 hardy over 55 players turned up to battle it out for the Founder Members trophy 2016.

K.Fisher, B.Duff, B Moody, B.Adams, G.Brind, A.Humphries, A.Wood, D.Coles, M.Crook, B.Parker all turned out on a cold evening – thank you.

A couple of preliminary games and we had 8 players to get down to the finalists with both the finalists coming from those preliminary games.

All-in-all we had some tense games going to 3 and 1 stick in some drawn legs.

In the end Bob Duff (Ab Utd) and Brian ‘Laddie’ Moody (Steventon Sports) were victorious in securing their places in the final which will be played on Finals Night 14th Sept at Ab. Utd FC.

Progress Sheet

0

Summer 2016 – Week 3 Results

If you’re playing your Landlord/lady as a stand in player (rule 34) please mark the name ‘LL’ on the card and contact us to get them added BEFORE you submit your online scorecard. Thanks!

To help us keep the league tables together and ensure comprehensive scores are given to the newspapers please ensure you enter your scorecard online by Saturday AND get your paper scorecard posted to arrive by Saturday.

The following teams have failed to do both or either of these in the first three weeks:-

Week 1   Waggon and Horses C v Waggon Horses A

Week 2   Black Horse B V George and Dragon

Week 3   Steventon Sports v Berinsfield SC A, Bowyers Arms v The Grapes, Berinsfield SC C v Black Horse B

Winning Captains or Home Captains in a draw are responsible to ensure the scorecard is entered online and to be received by the Dolly Recorder on Saturday following a match. If captains want to delegate that to a competent member of the team that is no problem – we want the scores online and cards in by Saturday.

PLEASE STOP USING OLD SCORE CARDS with old addresses on – the new cards have the Steventon address – if desperate print your own.


Competitions Start this week on Thursday with the Eights Knockouts

THE RESULTS

Another Spread Eagle top scorer – John Simmons – 4-6-6 puts him in the over 14s! In Sept 2013 he got 6-5-5 and a 5 in the beer leg!

Spread Eagle managed a 34 leg score in their last leg but that doesn’t get them the Highest Leg Score Trophy which stands at 37 by Abingdon RBL in 1992.

Sixers: A Wright (Wheatsheaf Drayton), B Adams (Tandem), J Simmons x2 (Spread Eagle).

Blobbers: D Avenell (The Plough A West Hanney),D Reynolds (Packhorse),F Eara (The Plough A West Hanney),F Moon (Waggon and Horses C),J Walker (Plum Pudding),K Murphy (North Star A),M Druce (Abingdon RBL),P Johnson (The Brewery Tap B),S Brownsill (Old Anchor A),T Doughty (Harwell RBL A).

Total Over_14s
17 D Hudson 5-6-6 (Spread Eagle) – Week 2
16 J Simmons 4-6-6 (Spread Eagle) – Week 3
14 G Brown 4-5-5 (Spread Eagle) – Week 3
14 S Kenny 5-5-4 (Berinsfield SC) – Week 2
14 B Parker 6-5-3 (Abingdon United B) – Week 1

 

SectionHome SectionAway Home HomePoints Away AwayPoints
Premier A Abingdon United B 4 Hart Harwell A 2
Premier Premier Plum Pudding 3 Spread Eagle B 3
Premier A Spread Eagle 6 Tandem 0
Premier A Steventon Sports A 4 Berinsfield SC A 2
A A Abingdon RBL 4 Abingdon RBL A 2
B B Berinsfield SC 4 Royal Oak Didcot 2
B B Chequers Charney 2 Abingdon United C 4
B B Fleur De Lys 0 Plum Pudding B 6
B B The Vine A 0 Abingdon Con Club 6
C C Fox Denchworth A 6 Red Lion B 0
C C Red Lion A 4 Fox Denchworth B 2
C C Stanford In the Vale FC 4 Wheatsheaf Drayton 2
D D Harwell RBL B 2 Saxton Rovers 4
D D Red Lion C 4 Harwell RBL A 2
D D The Bell at Grove 6 Bear & Ragged Staff 0
D D Wheatsheaf Didcot 5 The College Oak 1
E E Black Horse A 2 Waggon and Horses B 4
E E F.M.S.S.C Morning Star 5 Waggon and Horses C 1
E E North Star A 0 Spread Eagle D 6
E E The Plough Long Wittenham 5 Queens Arms Didcot 1
E E Waggon and Horses A 4 Abingdon Arms Wantage 2
F F Boundary House 3 Boundary House A 3
F F Old Anchor B 0 Brewery Tap A 6
F F Packhorse 2 North Star B 4
F F RAL RecSoc 2 Crown Marcham 4
F F The Brewery Tap B 6 Old Anchor A 0
G G George and Dragon Upton 3 The Plough A West Hanney 3

 

0

Summer League 2016 – it all starts on Star Wars Day!

May4th.jpgFor those of you who don’t know the Summer League is starting on the 4th May (May the Fourth be with you!) – I know, but you won’t forget it now will you!

We’re putting the finishing touches to the competition and fixture lists and they’ll be going to the printers very soon then we distribute them by hand to the venues.

We have 61 teams registered this year and that means a full Premier/A and F section (10 teams), sections B,C,D, E have one bye and section G is made up of 5 teams twice over so they get plenty of Aunt Sally! We did it this way rather than confuse things with an 11 team fixture with a longer season.

We’ve also got a new sponsor this year in Matthew Tutty Plumbing & Heating so many thanks for supporting us this season Matthew!

0