Archive | Competition News

Competition Finals Night Wed 19th Sept @ Ab.Utd FC

Competition Finals Night is Wed 19th September At Abingdon United FC

Practice starts at 7.00  (there are no compensatory throws see rule 39)

Games start at 7.30

Running Order:

FIVES                           Plum Pudding A vs Spread Eagle A

CAPTAINS                  D.Butler (Tandem) vs T.Downes (Plum Pudding)

FOURS                         Ab.Utd. B (A) (Dix/Parker/ L.Clapton/Davies)  vs Spread Eagle A (Humphries/Brown/Phillips/Simmons)

RED DRIVE (3s)      Plum Pudding A (B) (Stone/Adams/J.Ellaway)  vs Ab.Utd B (A) (Dix/L.Clapton/Parker)

SECRETARYS           P.Longford (Tandem) vs T.Barrett (Ab. Con. Club)

FOUNDER MEMBERS  D.Davies (Ab. Utd.) v B.Moody (SSSC)

Pairs and Singles Semis/Final played on Presentation Night 30th November

 

 

0

Summer 2018: Playoffs and Competitions

Playoffs

Mon 10th Sept A Section Playoff Between Berinsfield A and Plum Pudding at Ab.Utd

Eights Semi Finals

Thu 13th Sept    Ab. Utd B (0)  vs  The Bell Grove (6)   VENUE Steventon Sports

Thu 13th Sept    Plum Pudding (2) vs Ab. Utd D (6)      VENUE Ab.Con.Club

Eights Final

moved from 26th due to Winter League clash

THU 20th Sept  VENUE Ab.Utd (2nd Pitch)

Competition Finals Night

at Abingdon United Wed 19th Sept

Games:

Fives      Plm Pudding  vs Spread Eagle

Threes   Plum Pudding A (B) vs A.Utd B(A)

Captains    D.Butler (Tandem)  vs   T.Downes (Plum Pudding)

Secretaries   T.Barrett (Ab.Con.Club)  vs  P.Longford (Tandem)

Founder Members   D.Davies (Ab.Utd.B)  vs  B.Moody (Steventon Sports)

Pairs and Singles Semis/Final played on Presentation Night 30th November

0

Founder Members

An amazing amount of players turned up for the annual Founder Members competition, quite possibly the best turn out in many years with 23 making trip up to Steventon Sports Social Club.

On what was undoubtedly one of the nicest evenings with the warm and pleasant atmosphere matching the weather, almost every leg going from 3 sticks and 1 stick and then back to 6, play didn’t finish until 22:00!

The semi finals saw Dave Davies vs Tosh Wooloff and Jim Hamilton vs Brian ‘Laddie’ Moodie face off for a place in the final.

The final will see Laddie and Dave fight it out for the trophy

 

0

Summer League: Finals Night Results

2017 COMPETITION WINNERS AND RUNNERS UP

Finals Night was held on 13th September at Abingdon United FC with some great matches including a massive game for the Red Drive 3s with Dave Hudson doing two 6s and Dave Dix following with 6-5.

Pairs and Singles semi and finals will be played on Presentation Night 20th October 2017 at Abingdon United FC. Programmes on sale soon !

2017 COMPETITION WINNERS AND RUNNERS UP

Competition  WINNERS RUNNERS-UP
Eights KO Abingdon United B Spread Eagle
Tom Simmons 5s Abingdon United B Spread Eagle
Fours Spread Eagle Abingdon RBL
Red Drive 3s Spread Eagle Abingdon United B
Captain’s P.Longford Tandem M.Jarvis  Steventon Sports
Secretary’s J.Gapper Spread Eagle P.Ealey Abingdon RBL
Founder Members B.Duff

Abingdon Utd B

D.Coles
Abingdon Conservative Club A
MOST SIXES IN THE SEASON  D.Dix Abingdon Utd B 10 – doubling last year

 

0

Summer League: Finals Night Order of Play from 7.30pm

Abingdon & District Aunt Sally League
2017 FINALS NIGHT ORDER OF PLAY
AT ABINGDON UNITED FC
PLAY TO START AT 7.30PM

Wednesday 13th September 2017

FIVES

Spread Eagle vs Abingdon United B

CAPTAINS

P.Longford (Tandem) vs M.Jarvis (Steventon Sports)

FOURS

Ab.RBL (D.Sapey/P.Ealey/S.Champ/N.Hazell/(A.Druce)
 vs Spread Eagle (S.Humphries/G.Brown/M.Phillips/(J.Gapper)

RED DRIVE (3s)

Spread Eagle (D.Hudson/G.Brown/M.Phillips/(S.Humphries)
 vs Ab.Utd B (A) (D.Dix/L.Clapton/B.Parker/(B.Clapton)

SECRETARYS

P.Ealey (Ab.RBL) vs John Gapper (Spread Eagle)

FOUNDER MEMBERS

B.Duff (Ab Utd B) vs D.Coles (Ab.Con.Club A)

 

* SINGLES AND DOUBLES WILL BE PLAYED ON
 PRESENTATION NIGHT 20th October.

STARTING WITH THE PAIRS SEMI FINAL AND
THEN THE SINGLES SEMI FINAL…. *

0

Summer League: Week 13 Results and Comp News

Competitions finished this week (apart from Finals on Wed 13th Sept) with the Captains and Secretaries Knockouts. With injuries and holidays we had 7 Captains and only 5 Secretaries. The finalists for Captains are Paul Longford (Tandem) and Michael Jarvis (Steventon Sports) and in the Secretaries Paul Ealey (Ab.RBL) and John Gapper (Spread Eagle). 

A new face in the Over 14s this week with Ian Brook from Spread Eagle B cracking a 5-5-4! Well done Ian!

Continue Reading →

0

Competition News: 4s Knockout

Thursday saw the next set of competitions play out at Abingdon Conservative Club and Abingdon United FC in the form of the 4s Knockout.

2017 4s – Tandem vs Ab.RBL

With just Tandem and Ab.RBL appearing at Ab Utd (losing Steventon Sports & Spread Eagle B(A) ) Legion made short work of a poorly performing Tandem winning 2-1.

2017 4s – Spread vs Ab.Utd B(A), Plum Pudding vs Ab.Utd B(B) and Spread vs Ab.Utd B(B)

At ACC Spread Eagle B(B) failed to field (due to sickness/holidays) and left Spread Eagle to take on Ab.Utd B(A) in the first match. 

With four players both teams managed 16 in the first leg with Spread managing all 2’s in the 3 stick leg which Utd couldn’t match. Spread then set 13 which again Utd couldn’t chase putting Spread into the semi final. 

Plum Pudding were knocked out 2-0 by Ab.Utd B(B) (scores illustrated). 

Semi final between Spread and Ab Utd B(B) had Utd setting 7 which John Simmons getting an impressive 6 to leave Scott Humphries with a simple 2 for the first leg win. Spread set with a 4×4 giving 16 which was no match for an under pressure Utd despite Paul Barrett’s fine 4 start.

4s Final is between Spread Eagle and Ab.RBL to be played on Finals Night Wed 13th Sept at Ab.Utd.

0