Main Menu

Summer 2016 – Week 7 Results

Competitions – Last week’s pairs competition carried on through the rain but missing the Tandem venue (to be played in Aug).

THIS WEEK: Eights Final will be between Spread Eagle and Abingdon United B – to be played on Referendum Night 23rd June at Abingdon Conservative Club

NEXT WEEK : Tom Simmons Trophy (5’s) played at Plum Pudding, Milton and Abingdon RBL. See calendar for details.


THE RESULTS

This week Stuart Wilson (Berinsfield SC A) joins the ‘over 14s’ with a 6-5-3. Well done!

Sixers: J Simmons (Spread Eagle),S Fisher (Royal Oak Didcot),S Wilson (Berinsfield SC A),T Lach (Abingdon United B).

Total Over_14s
17 D Hudson 5-6-6 (Spread Eagle) – Week 2
16 D Dix 6-5-5 (Abingdon United B) – Week 6
16 D Dix 6-5-5 (Abingdon United B) – Week 5
16 J Simmons 4-6-6 (Spread Eagle) – Week 3
15 B Moody 6-5-4 (Steventon Sports A) – Week 6
14 S Wilson 6-5-3 (Berinsfield SC A) – Week 7
14 C Brind 4-5-5 (Steventon Sports A) – Week 4
14 G Brown 4-5-5 (Spread Eagle) – Week 3
14 S Kenny 5-5-4 (Berinsfield SC) – Week 2
14 B Parker 6-5-3 (Abingdon United B) – Week 1

Blobbers: A Binks (Queens Arms Didcot),C Perry (The Brewery Tap B),D Arnott (Old Anchor B),D Avenell (The Plough A West Hanney),M Druce (Abingdon RBL),N Ahier (Harwell RBL B),N Tappin (RAL RecSoc),P Gilbert (George and Dragon Upton),P Parmenter (Brewery Tap A),R North (Abingdon Con Club),V Pearce (Royal Oak Didcot).

Section Home Section Away Home Home Points Away Away Points
Premier Premier Spread Eagle 1 Abingdon United B 5
A Premier Abingdon RBL 1 Steventon Sports A 5
A A Berinsfield SC A 4 Abingdon RBL A 2
A Premier Hart Harwell A 2 Spread Eagle B 4
A Premier Tandem 4 Plum Pudding 2
B B College Oak A 5 Chequers Charney 1
B B Fleur De Lys 6 Berinsfield SC 0
B B Plum Pudding B 1 The Vine A 5
B B Royal Oak Didcot 3 Abingdon Con Club 3
C C Bowyers Arms 2 Fox Denchworth A 4
C C Plough East Hendred 2 Red Lion A 4
C C Red Lion B 6 Wheatsheaf Drayton 0
C C The Grapes 1 Stanford In the Vale FC 5
D D Eight Bells Eaton 4 Harwell RBL B 2
D D Harwell RBL A 6 The College Oak 0
D D Saxton Rovers 3 Bear & Ragged Staff 3
D D Wheatsheaf Didcot 2 Red Lion C 4
E E Abingdon Arms Wantage 6 Queens Arms Didcot 0
E E Black Horse A 4 F.M.S.S.C Morning Star 2
E E The Plough Long Wittenham 4 Waggon and Horses A 2
E E Waggon and Horses B 0 North Star A 6
F F Boundary House 4 Old Anchor B 2
F F Brewery Tap A 2 Boundary House A 4
F F North Star B 2 RAL RecSoc 4
F F Old Anchor A 0 Crown Marcham 6
F F Packhorse 5 The Brewery Tap B 1
G G The Plough A West Hanney 0 George and Dragon Upton 6

 

 

No comments yet.

Leave a Reply